מקומות מעוצבים במיוחד - פראג

חורף מעוצב בבירה הצ'כית

פראג לקראת השנה האזרחית החדשה קסומה כאילו יצאה מהאגדות.

כשהחושך יורד (כבר בארבע אחר הצהרים), יוצרים תאורת מבני העיר, ונצנוץ המוני הנורות הזעירות בשווקי חג המולד ובחלונות הראווה סימפוניה מושלמת של יופי, הוד והדר.

 

tree2

download (19)

די ללכת ברחובות ובסמטאות העיר, ולנשום את שלל הסגנונות האדריכליים.

קתדרלות בסגנון גותי, מבני צבור רומנסקים, ארמונות מתקופת הבארוק והרנסנס, בתים בסגנון האר נובו ואף מבנים מודרנים קוביסטיים ומבנים יחודיים אחרים.

בית הכנסת הירושלמי בסגנון אר נובו ואדריכלות נאו-מורית.

בית הכנסת הירושלמי בסגנון אר נובו ואדריכלות נאו-מורית.

אדריכלות יחודית, בוודאי על רקע המבנים העתיקים בעיר, בולטת בבנין המרקד, שנוצר בהשראת הרקדנים פרד אסטייר וג'ינג'ר רוג'רס. הבנין תוכנן על ידי האדריכל הצ'כי מילוניץ בשתוף האדיכל פרנק גרי שנחשב לאחד המובילים בסגנון הדה קונסטרוקטיביזם. בקומת הגג שוכנת מסעדה צרפתית הצופה לנהר הוולטאבה, שחרף התיכנון דילגנו עליה, כדי להתמקד באוכל המקומי.

download

רק מטעמי התמקדות בנושא העיצוב שלשמו נועד הבלוג, אני חוסכת ממכם את תיאורי האוכל המשובח, בתי הקפה המפוארים עם מיטב גינוני אירופה של פעם (kavarna slavia, cafe imperial) ועוגות מופלאות שאיש כבר לא טורח לאפות כיום, הדוכנים בשווקים עם הקיורטוש שכאן בכלל קרוי טרדלינק, נקניקיות, בירות וסיידר חם, והמסעדות העממיות עם מרק בלחם, הגולש, והשניצל. אבל בלי הצצה קטנה אי אפשר..

IMG_0520 IMG_0545

בית הקפה kavarna slavia, פאר אירופאי לצלילי פסנתר ועוגות משובחות.

בית הקפה kavarna slavia, פאר אירופאי לצלילי פסנתר ועוגות משובחות.

בפראג, שנחשבת לבירת העצוב של מרכז אירופה, יצוג נרחב של מיטב מותגי העיצוב הנודעים. לחלקם אולמות תצוגה וחלקם מוצגים בחנויות מקומיות כמו DESIGNPROPAGANDA שם ניתן למצוא עיצוב מודרני מבתי העיצוב של Knoll, Artemide, Magis, Alessi ורבים נוספים).

ברחבי העיר יצוג ססגוני של רשתות אירופאיות כמו TIGER COPENHAGEN ו PYLONES הצבעוניות.

IMG_0300

עט השושנה של הנסיך הקטן שבה את ליבי במיוחד

עט השושנה של הנסיך הקטן שבה את ליבי

במיוחד

נעים במיוחד היה לפגוש את העיצוב המקומי, האיכותי והמיוחד.

למותג הצ'כי המיתולוגי לעפרונות ומכשירי כתיבה KOH-I-NOOR,  חנויות שובות לב בעיר, וחנות קטנה ומטריפה ששימחה אותי במיוחד במלון בו התגוררנו

IMG_0347

אי אפשר לדבר על עיצוב צ'כי מבלי להזכיר את ARTEL יצרנית פאר הקריסטל הבוהמי לה שלוש חנויות בעיר, שונות בינהן.

עיצוב מודרני בזכוכית הנעשה בטכניקות עתיקות ידניות

עיצוב מודרני בזכוכית הנעשה בטכניקות עתיקות ידניות

Manufaktura המקומית אף היא, משלבת עיצוב בעץ עם מוצרי ספא איכותיים, חלקם עשויים מהבירה הצ'כית המפורסמת. לרשת 41 חנויות ברחבי צ'כיה וזאת שנתקלתי בה במקרה בסמטאות העיר העתיקה היתה קסומה  ומקור נהדר למתנות.

274

במוזאון העיצוב בעיר Museum of Decorative Atrs הממוקם בארמון ששופץ לאחרונה, הוצגה התערוכה Directors Choice  בה הוצגו פריטי רהוט, זכוכית, אופנה, תכשיטים, צעצועים וצילומים, פרי יצירתם של אומנים בצ'כיה מאז התקופות הגותית והרנסאנס ועד לתחילת המאה העשרים.

IMG_0497 IMG_0498

IMG_0486

המוזאון שוכן בארמון מרהיב, ששווה ביקור כשלעצמו

IMG_0492

ולהשלמת מפת העיצוב המקומית – חנויות המריונטות

download (14)

המריונטות הן תחום אומנותי משגשג בצ'כיה, וחנויות רבות מציעות מבחר עצום של בובות על חוט מעולם האגדות המקומי, רובן מכשפות ופיות עשויות עץ או בד.

Truhlar Marionety לא רחוק מגשר קארל

חנות המריונטות המפורסמת Truhlar Marionety לא רחוק מגשר קארל

IMG_1108 IMG_1109

וכמו באגדות, לפני שיפוג הקסם ושווקי חג המולד יאספו, האורות המנצנצים יכבו, עזבנו את העיר הקסומה שעה לפני תחילתה של השנה החדשה, כשזיקוקים מלווים את ההמראה ונראים במהלך הטיסה בשמי אירופה החוגגת.

ומאז אנחנו חיים באושר עד עצם היום הזה :)

תגיות:

הוסף תגובה

כתיבת תגובה